ד"ר שירי בן-נאים, פסיכולוגית שיקומית מדריכה

טיפול פסיכולוגי, אבחון, הדרכה

פסיכו-אונקולוגיה

דף הבית >> פסיכו-אונקולוגיה


עם התקדמות הטיפול הרפואי במחלת הסרטן, הולך וגדל אחוז החולים המחלימים מהמחלה, או החיים עימה במשך תקופות ממושכות. במקביל גדלה תשומת הלב הניתנת גם לאיכות החיים של החולים והמחלימים ממחלת הסרטן.

מחלת הסרטן מלווה במקרים רבים בתחושות של מצוקה נפשית, דכדוך, דיכאון, חרדה, חששות לגבי העתיד, ייאוש, פגיעה בדימוי העצמי, חוויה של אובדן (אובדן של תפקודים פיזיים, תפקידים בחיים ובמשפחה, יכולות), שאלות לגבי הזהות העצמית, פחד ממוות ומאובדנים נוספים. תחושות אלה עשויות ללוות את החולה וגם את בני משפחתו וקרוביו. יחד עימן קיימות לעתים גם תחושות של צמיחה, גדילה ותקווה לשינוי.

ההתמודדות משתנה במעבר משלב האבחנה לשלב הטיפולים, ומקבלת אופי שונה בשלבים של החלמה, חזרת מחלה או שלבי מחלה סופניים.

פסיכו אונקולוגיה הוא התחום המשלב בין הטיפול הפסיכולוגי לבין מחלת הסרטן, לסוגיה ולשלביה השונים, משלב האבחנה ועד השלבים הסופניים, או להבדיל, ההחלמה.

הטיפול משתמש בכלים דינמיים, אקזיסטנציאליסטיים וקוגניטיביים-התנהגותיים, לפי צרכיו של המטופל ובשיתוף עימו, ומיועד לחולה ו/או לבני משפחתו

בעזרת הידע שצברתי בעבודתי במשך מספר שנים במכון האונקולוגי בביה"ח "הדסה עין כרם", במחלקת האשפוז, ביחידה לטיפול יום אונקולוגי וביחידת הרדיותרפיה, אני משלבת בטיפול ידע רפואי ופסיכולוגי. באמצעותו אני מסייעת להתמודד עם מצוקותיו של המטופל, לתת מקום לקשיים ולאפשר איכות חיים טובה יותר, בכל שלב של המחלה.

 

ד"ר שירי בן-נאים, פסיכולוגית שיקומית מומחית

 
לייבסיטי - בניית אתרים