ד"ר שירי בן-נאים, פסיכולוגית שיקומית מדריכה

טיפול פסיכולוגי, אבחון, הדרכה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

דף הבית >> טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

 הגישה הקוגניטיבית התנהגותית לטיפול היא גישה תיאורטית ומעשית שמטרתה לטפל באופן יעיל וממוקד במגוון קשיים ובעיות.

 הטיפול הוכח במחקרים רבים כיעיל ביותר בטיפול בחרדות, דיכאון, פחדים מסוגים שונים (חרדת בחינות, פוביה ממקומות סגורים, פוביה ממקומות גבוהים, פוביה מטיסות, מכלבים, מחרקים, ממעליות וכו'), תסמונת פוסט-טראומטית (PTSD), הפרעת קשב וריכוז, הפרעה טורדנית-כפייתית (obsessive-compulsive disorder), כעסים ותוקפנות, כאב ועוד.

הגישה מניחה בבסיסה שההתנהגות שלנו מושפעת מהאופן שבו אנחנו מרגישים וחושבים על אירועים המתרחשים בחיינו. כאשר מתרחש אירוע מסוים, אנחנו מבינים אותו בצורה מסוימת, מרגישים כלפיו רגשות שונים ומגיבים בהתאם. לדוגמא, אם הלכנו ברחוב ואדם שאנחנו מכירים חלף על פנינו מבלי לומר שלום, אנחנו עשויים לחשוב שהוא מתעלם מאיתנו, להיפגע ולהתעלם ממנו בחזרה. אנחנו עשויים מצד שני לחשוב שהוא כנראה מאוד טרוד ולכן לא שם לב אלינו, ואז נרגיש חמימות או נועם, ניגש ונברך אותו לשלום. באותו אופן, אירועים שקרו לנו בעבר, כמו חוויות שליליות שצברנו, אירוע קשה שהתרחש, או מחשבות והרגלים שהיו לנו, מעצבים את הדרך בה נתייחס לאירועים במציאות העכשווית, כיצד נרגיש וכיצד נתנהג.

בחלק הקוגניטיבי של הטיפול, נלמד מהם דפוסי החשיבה האופייניים לאדם המגיע לטיפול, ונעבוד בדרכים שונות על שינוי והגמשה שלהם. למשל בעבודה עם אנשים הסובלים מדיכאון, עבודה שדרכה החל אהרון בק את פיתוח שיטת טיפול זו, עובדים על האופן בו אדם השרוי בדיכאון מתייחס לעצמו, לעולם סביבו ולאנשים הקרובים לו, ודרך שינוי מעמיק של דרכי חשיבה אלה משפיעים על חוויית הדיכאון שלו.

בנוסף, הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית מניחה שדרך חוויות שונות בחיים אנחנו לומדים דברים על העולם. ילד שנענש על אי הכנת שיעורי בית, ילמד בפעם הבאה להשקיע בהם יותר. באותו אופן, אדם שננשך על ידי כלב, ילמד בפעם הבאה להתרחק מכלבים. אירועים כאלה, בין אם קרו לנו עצמנו, למישהו אחר ששמענו עליו או אפילו בדמיון שלנו, משפיעים בצורה משמעותית על האופן בו אנחנו מנהלים את חיינו. אותו אדם המתרחק מכלבים עלול למנוע מעצמו ומבני משפחתו לא רק את ההנאה שבטיפול בחיית מחמד, אלא אף יבחר שלא לגור או לעבוד במקום בו עלול להיתקל בכלב, יחוש חרדה כל אימת שישמע נביחה של כלב, ואיכות החיים שלו תיפגע מאוד.

בחלק ההתנהגותי של הטיפול, נלמד "להתיר" את אותן למידות שנרכשו במהלך החיים ואשר פוגעות במהלך התקין שלהם היום. למשל בטיפול בפוביה מכלבים, נערוך תרגילים מבוקרים, בפגישות הטיפול עצמן וגם בבית, במטרה להיחשף בהדרגה לאותם אירועים המעוררים חרדה, כמו צפייה בתמונות של כלבים, האזנה לנביחות כלבים, צפייה בכלב קשור ממרחק בטוח, ועד לליטוף כלב. באופן דומה נתייחס לכל אחד מהקשיים עימם מגיע המטופל לטיפול. כל התרגילים מבוצעים בשיתוף פעולה מלא של האדם המגיע לטיפול ובהנחייה מבוקרת של המטפל.

הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי הוא טיפול ממוקד ומוגבל בזמן. הוא מלווה בהסברים ובשיעורי בית המגבירים את יעילותו, והוכח במחקרים רבים כטיפול יעיל ביותר לקשיים שתוארו לעיל.

 

ד"ר שירי בן-נאים, פסיכולוגית שיקומית מומחית

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים