ד"ר שירי בן-נאים, פסיכולוגית שיקומית

טיפול פסיכולוגי, טיפול זוגי, אבחון

טיפול זוגי בגישת "אימאגו"

דף הבית >> טיפול זוגי בגישת "אימאגו"

 

בשנים האחרונות מתבהר הן לחוקרים והן למטפלים זוגיים, כי מרבית הקשיים בין בני זוג אינם טמונים בתכנים הנמצאים בקונפליקט ביניהם, אלא באופן בו הם מתקשרים אחד עם השני.

שינוי אופי התקשורת בין בני הזוג, פיתוח יכולת הקשבה ואמפתיה אחד לשני, עומדים בבסיס השינוי באיכות של הקשר הזוגי.

אני מאמינה כי השילוב בין מחקר אקדמי לבין ניסיון קליני בתחום התקשורת הזוגית, מאפשר לי להגיע להבנה הטובה ביותר של אופי הקשיים הזוגיים ושל דרכי הטיפול הנכונות עבור בני הזוג.

בעבודת הדוקטורט שלי, שנערכה בין השנים 2004-2007, חקרתי את דפוסי הקונפליקט של מעל ל-120 זוגות. צפיתי בהם בעודם דנים בנושא שנוי במחלוקת בחיי הזוגיות שלהם, ותיעדתי את השפה בה הם משתמשים, את הבעות הפנים שלהם, ואת דפוסי העוררות הפיזיולוגית שלהם – קצב הלב, המוליכות העורית, הנשימה ועוד. את חלק מבני הזוג הנחיתי לווסת את רגשותיהם באופנים מסוימים, ובדקתי כיצד דרכי הוויסות הרגשי השונות משפיעות על איכות התקשורת בין בני הזוג.

המחקר העלה ממצאים מעניינים מאוד, השופכים אור על הדרכים בהן ניתן להשפיע על התקשורת הזוגית. לדוגמא, מצאתי כי כאשר אחד מבני הזוג מאמץ הלך רוח חיובי כלפי שיחת המחלוקת, בן הזוג השני מגיב בירידה בקצב הלב, כלומר הוא רגוע ושליו יותר. לעומת זאת, כאשר אחד מבני הזוג מנסה להסתיר את רגשותיו, בן הזוג השני מגיב דווקא בעליה בקצב הלב, כלומר הוא נעשה מתוח יותר.

ההבנה של דרכי ההתקשרות של כל אחד מבני הזוג וההשפעה שלהם על בן-הזוג השני, מאפשרת לי להנחות אותם בצורה שתשפר מאד את דרכי התקשורת שלהם, ומכאן גם תאפשר את פתרון הקונפליקטים ותסייע לזוגיות טובה יותר.

בטיפול הזוגי בגישת ה"אימאגו", אני מנחה את בני הזוג כיצד לתקשר אחד עם השני גם בנושאים הכאובים והטעונים ביותר, על ידי אימוץ של דפוסי תקשורת המתאימים להם, והמאפשרים להם קשר קרוב, אוהב ואמיתי יותר.

בנוסף לעבודה עם זוגות החווים קשיים בקשר הזוגי, אני מקדישה מקום מיוחד לעבודה עם בני זוג אשר אחד מהם סובל מחולי, נכות, ומשברים מסוגים שונים. מניסיוני אני רואה שפעמים רבות סבלו של בן הזוג אינו פחות מזה של האדם החווה את המשבר, ולעתים אף גדול ממנו. כמו כן אני מטפלת בזוגות שהם הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים, מתוך הבנה של הקושי הקיים בהורות מסוג זה.

בטיפול הזוגי אנו לומדים למצוא מקום למכאוביו ולרגשותיו של כל אחד מבני הזוג, ולהעצים את חוויית ה"ביחד" הזוגית.

 

ד"ר שירי בן-נאים, פסיכולוגית שיקומית מומחית

 
לייבסיטי - בניית אתרים