ד"ר שירי בן-נאים, פסיכולוגית שיקומית מדריכה

טיפול פסיכולוגי, אבחון, הדרכה

אבחון פסיכו-דידקטי ונוירו-פסיכולוגי

דף הבית >> אבחון פסיכו-דידקטי ונוירו-פסיכולוגי

 

אבחון נוירו פסיכולוגי הוא השם הכולל לאוסף של מבחנים ומטלות שמטרתם להעריך את יכולתו הקוגניטיבית של אדם על פני מגוון רחב של תפקודים.

האבחון הנוירו-קוגניטיבי בודק, לדוגמא, יכולות של קשב וריכוז (קיבולת קשבית, פיצול קשב, מוסחות, מהירות פסיכו-מוטורית), זיכרון (זיכרון חזותי ושמיעתי, זיכרון לטווח קצר וארוך), מיומנויות גרפו-מוטוריות, תפיסה מרחבית וחזותית, יכולת אינטלקטואלית (I.Q.), מיומנויות ניהוליות (יוזמה, תכנון, ארגון, ריסון, בקרה), תפקודים גבוהים (הסקת מסקנות, יכולת פתרון בעיות, יכולת הפשטה), כשירות משפטית, לקות כתוצאה מפגיעת ראש.

האבחון הדידקטי בודק יכולות לימודיות, שפתיות וחשבוניות, ומעריך את היכולת להשתלב במערכת החינוך ברמה הנדרשת. הוא כולל הערכה של יכולות לימודיות, לקויות למידה, כישורי שפה (דיבור, קריאה, כתיבה, הבנת הנקרא, פונולוגיה, שיום), ויכולת חשבונית.

בנוסף, האבחון כולל לרוב גם התייחסות לתפקוד הרגשי, ומעריך רמות של חרדה, דיכאון, הערכה עצמית וקשיים רגשיים עימם מתמודד האדם, בין אם הם קשורים לתפקוד הקוגניטיבי ובין אם לאו.

באמצעות אבחון נוירו פסיכולוגי  דידקטי ניתן להעריך קיומם של הפרעת קשב וריכוז, לקויות למידה, ליקויים קוגניטיביים מולדים ו/או נרכשים, וכן להעריך רמה קוגניטיבית כללית.

מסקנות האבחון משמשות עבור התאמות לבתי ספר, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, בית משפט, גורמי טיפול ועוד.

האבחון מועבר לילדים, מתבגרים, מבוגרים וקשישים, ומותאם לכל נבדק על פי גילו, יכולותיו והשאלות הרלוונטיות לבדיקה.

 

 

ד"ר שירי בן-נאים, פסיכולוגית שיקומית מומחית

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים